Su Kaçağı Tespiti ve Su Kaçağı Bulma

Bir binada su kaçağı varsa, öncelikle bu su kaçağının hangi tesisat borusunda olduğu belirlenir. Parke tabanında veya fayansın altında su kaçağı olması tespit edilmesine sorun teşkil etmez.

Su tesisat borusu parke altından geçiyorsa ve su kaçağı söz konusuysa, akustik dinleme cihazı sayesinde su kaçak tespiti yapmak sorun degildir. Ayrıca noktasal olarak tespit edilir.

Kalorifer tesisatında su kaçağı varsa ve yine parke altından gidiyorsa ,termal kamera yardımı ile noktasal olarak yeri tespit edilir. Ayrıca parkeleri kırmaya gerek bile olmaz.

Atık su tesisatı parke altından gitmez ama istisna bir durum söz konusuysa, kameralı görüntüleme cihazı tesisatın içini incelendiği için pimaş tesisatının parke altından ya da betonun altında geçiyor olması durumu engellemez.

Tespit Sırasında Herhangi Bir Tadilat Oluyor mu?

Tespit anında teknolojik aletler sayesinde kırma, dökme, hatta gürültü olmaz, kısa sürede su kaçağı yeri noktasal olarak tespit edilir.Haftanın her günü, her saati tespit işlemi yaptırabilirsiniz. Tespit durumunda tadilat türü bir işlem olmaz.

Su Kaçağı Tespiti Sonrası Tadilat İşini Yapıyor Musunuz ?

Su kaçağı tespiti sonrası, tesisat sistemine bağlı olarak farklı çalışmaları yapılmaktadır. Temiz su tesisatında su kaçak tespiti yapılırsa, arızanın yeri noktasal olarak tespit edilir. Tespit edilen yerde çalışma yapılacak kadar bir alan açılır. Örneklemek gerekirse; tek bir parke yerinden sökülür ve delinmiş olan su tesisatı kesilir yerine yenisi takılır. Tadilat işlemi bittikten sonra açılan bölge kapatılır ve sökülen parke tekrar yerine takılır.Tadilat yapıldığına dair iz bile olmaz.

Aynı durum kalorifer tesisatı için de geçerlidir. Termal kamera cihazı ile su kaçağı yeri noktasal olarak tespit edildikten sonra çalışacak alan kadar yer açılır ve tamir edilir…!

Yukarıda anlattıgımız tadilat çalışmaları temiz su tesisatı ve kalorifer tesisatı, su kaçağı tespiti için geçerlidir. Atık su tesisatında su kaçağı bulma söz konusuysa, bu tarz ufak tadilatlar ile sorun giderilmesi maalesef zordur. Pimaş borusu kırılmış ya da conta lastiğinde sorun varsa yama yapma ihtimali olmadığı için kırık yada çıkmış olan pimaş borusunun tamamen sökülüp yerine yenisi ile değiştirilmelidir…!

İstanbul Ygn Tesisat : Su Kaçağı Servisi

Yorum yapın