Güncel Üniversite Taban Puanları

Üniversite öğrencilerinin tercih yaparken ilgilendiği kriter taban puandır. 2020 üniversite taban puanları belirlenmiştir.

Taban puanlarının değerlendirilmesi durumunda, direkt olarak tercihlerin ona göre yapılması gerekiyor. 2020 üniversite taban puanları bu yılın yerleştirmeleri ile güncellenmiştir. Bakıldığında her bölüm ve üniversite için farklı taban puanların oluşmasının söz konusu olduğunu göreceksiniz.

Bölümlere Göre Üniversite Taban Puanları

Seçilen bölüme göre taban puanlar değişiyor. Elbette öğrencinin kendi alanına göre bir bölüm seçmesi durumunda farklı puanların olduğu da görülecektir. Kendi alanından yapılacak olan tercihler için direkt olarak taban puanlara bakılabilir.

Sayısalda Taban Puanlar;

Sayısalda ki öğrenciler için en yüksek bölüm tıptır. tıp taban puanları ise özel üniversiteler kapsamında 312 ile kapatmıştır. Bunun dışında Galatasaray Üniversitesi’nin bu alanda en yüksek öğrenciyi alması ile direkt olarak tavan puanı oluşturmasın da mümkün olmuştur. Sonrasında ise diş hekimliği gibi bölümler geliyor.

Üniversitelere Göre Taban Puanlar

İstediğiniz bölümü farklı bir üniversitede okuma fırsatınız da olabilir. Bu durumda direkt olarak üniversitelere göre seçim yapma fırsatı da değerlendirilebilir. Üniversite seçimi, puanlara göre olabilir. Örneğin hukuk taban puanları için farklı üniversiteler tercih edilebilir. Taba puanlara bakıldığında özel üniversiteler, 310 ile 320 arasında da alım yapıyor. Tavan ise Galatasaray Üniversitesi puanı ile belirlenmiştir. Farklı üniversite seçimleri ile istenen bölümün okunması mümkün olacaktır.

Yorum yapın